December 10. és 13. között Making New Waves fesztivál a Trafóban! Konferencia arról, hogyan hatnak a zenére a számítógépes hálózatok, esténként pedig tematikailag passzoló előadások a színpadon. Ennek keretében teszi tiszteletét szombaton Budapesten a dadaista elektronikus zene japán prófétája, Masami Akita, aki a mára egyszemélyesre redukálódott Merzbow projekt keretében ad nekünk ízelítőt kimért kakofóniából. Zenéje az a tartomány, ahol az experimentalizmus értelmét veszti, mert ez nem esetleges kísérletezés, hanem tudatos zaj: mérnöki pontosságú szubbasszussal történő gyomorszájon rúgás és pszichológia-alapú frekvencia-építés. Kezdőknek nem ajánlott, kortársban haladóknak kötelező.
A Merzbow 1979-es megszületése óta Masami Akita számos szerzői időszakon kelt át, minden etapban tanulva, fejlődve, új irányok felé puhatolózva, és nem mellesleg egy akkora életművet gyártva, ami legalább öt Merzbow múzeumnak adna ismétlés nélküli létjogosultságot. Munkásságának egyik legillusztrisabb megjelenési formája az az 1000 darabra limitált box set, amit 2000-ben adott ki az Extreme Records, és 50 cd-n keresztül babonázza (vagy épp botránkoztatja) az ember hallójáratait. 1980-tól máig megtermelt több mint 200 kiadványával nem csak a kortárs elektronikus dadaizmus legproduktívabb szerzője, de egyúttal a legelőremutatóbbja is, avagy “a zajzene valaha élt legfontosabb alakja” (mondá az All Music Guide).
Emberünk egyébként nem csak zene terén ilyen szorgos, de íróként sem lopja a napot. 17 megjelent könyve között a legkedveltebb témája, meglepő módon, nem a zaj technikája, sokkal inkább a japán szexuális fetisizmus, kiváltképp a kötözés és szado-mazochizmus. És mindezt csak azét írtuk itt le, hogy szombaton majd úgy nézz rá. (Sajnálatos módon egyébként nemhogy magyarul, de angolul sem jelentek meg a könyvei – legalábbis a Wikipedia szerint.)
A szombati koncert egyik extra érdekessége, hogy Akita nem hagy majd minket kétségek és levegőben lógó zörejek között, hanem egy beszélgetés keretében várhatóan kommentálja is majd az elhangzottakat, vagy legalábbis mesél munkásságáról. A másik ínyencség pedig, hogy a japán mellett egy hazánkfia, az Akitával néhány turnéállomást megjáró Pándi Balázs is beszáll majd a zörgésbe dob segítségével.