— Ajánló

— 2010. April 9. 09:27

— Írta: Varga Csaba

2010/04/08-18: 17. Titanic Filmfesztivál

Tegnap kezdetét vette a 17. Titanic Filmfesztivál, amit idén is legalább annyira várunk, mint az elmúlt években. A felhozatalban bőven van miből csemegézni, de hogy ne érezzétek a bőség zavarát, öt kiemelt darabot ajánlunk itt és most nektek, amelyeket szerintünk hülyeség lenne kihagyni. Animáció, Skandinávia, indie rock és még. Olvass, győződj meg, aztán szállj hajóra te is!

All Tomorrow’s Parties

Az európai fesztiválkultúra csúcsa nyilvánvalóan hosszú évek óta Angliában keresendő. Elég, ha olyan helyszíneket emlegetünk, mint Glastonbury, a Wight-sziget vagy a Dél-Angliában megrendezésre kerülő All Tomorrow’s Parties (amit egyébként már mindenki csak ATP-nek nevez). Az ATP különlegessége, hogy minden évben egy kiválasztott kurátor állítja össze, mi is legyen a fősodor az adott évben, így péládul idén az egyik helyszínen Matt Groening (aki pl. a Simpson-család zenéjét is szerezte), a másikon pedig az indie-legenda Pavement állította össze a programot. Ezen felül kifejezetten közösségcentrikus, a művész-befogadó kapcsolatra adó fesztiválként igyekszik magát definiálni az ATP. Nagyrészt ebből kaphatunk egy adagot az All Tomorrow’s Parties filmben, jobbára amatőr felvételeken keresztül, és egészen biztosan fel fognak tűnni olyan nevek, mint az Animal Collective, az ördögi Nick Cave vagy éppen a Portishead. Valamirevaló zenefogyasztóknak kötelező program!


All Tomorrow’s Parties

Metropia

A skandináv koprodukcióban készült Metropia rajzolt sci-fi világáról, Isten tudja, miért, nekem egyből az itthon kissé elhallgatott, francia Renaissance című csoda jutott eszembe, amiben szintén fájóan elidegendett jövőkép volt a háttérkép a tipikusan francia ízű történet mögött. Most valami hasonlóan egyénit várok a Metropiától is, amely talán újra megidézi az európai film noir hangulatot. Az pedig, hogy a történet is minőségi partner lesz-e ebben (Roger, a főhős egy paranoid, szürke kispolgár, akinek a fejében egyszer csak megszólalnak mindenféle fura hangok), nyilván a kulcskérdése lesz ennek az izgalmasnak tűnő animációnak.


Metropia trailer

9

Rongybabák egy világvége filmben. Teremtőjük, a tudós nincs többé, a 9-es darab épp elkészült, a robotok közben az emberiség ellen fordultak, kész Apokalipszis, meg kell menteni a világot. Mégis ki vállalná ezt a feladatot, ha nem ezek a furcsa rongybabák? Rendben, a filmet nem elsősorban a története, hanem inkább kivitelezése miatt várjuk – aztán a sztorival kapcsolatban is érhetnek még meglepetések. A látványvilág mindenesetre lenyűgözőnek ígérkezik, a karakterek tüneményesek, a hangulat erős: kicsit posztapokaliptikus, kicsit mesefilmes, kicsit akció-klisés, kicsit misztikus, kicsit Burton-rémálmos. A szinkrongárda is impozáns: Christopher Plummer, Martin Landau, Jennifer Connelly, John C. Reilly. Producerek: Tim Burton és Timur Berkmambetov (Day Watch, Night Watch).


9 trailer

Ésszerű megoldás

Jörgen Bergmarkot eddig forgatókönyvíróként (Dalok a konyhából) ismertük, első nagyjátékfilmje garantáltan szórakoztató darab. Főszereplője, az ötvenéves Erland, a szorgos papírgyári munkás heves szenvedélyre lobban legjobb barátjának felesége iránt. Tud azonban egy “ésszerű” megoldást: barátja és felesége költözzön hozzá, éljenek kicsi kommunában. Mi sülhet ki ebből? Reméljük, minden, ami a skandináv film sajátja: elgondolkodtató, közvetlen, mégis szenvtelen humor, tökéletesen elmesélt, egyszerű történet, emlékezetes karakterek, hiteles párbeszédek, kiváló színészek, okos és vicces film, és egy maradandó élmény.


Ésszerű megoldás trailer

Perzsa macskák

Adott egy Irán, ahol rendeletileg tiltották be a rock zenét, és adott egy Teherán, ahol a lakosság 60%-a 30 év alatt van, úgyhogy utóbbi underground lázadással próbálja levetni a ráerőszakolt béklyót. Ebben a miliőben találjuk Negart és Ashkant, akik indie zenekart alapítanak, és eltökélt szándékuk, hogy elhagyják az országot a szabadság és a zenei kibontakozás érdekében. A film úgy kalauzol végig a közel-keleti atmoszférán, hogy napjaink vallási fanatizmusba fúló kelet-képe helyett egy nyüzsgő fiatalságot láttat. Érdekesség, hogy bár a film fiktív történetet mesél el, a soundtrack egy részét jegyző Take It Easy Hospital egy valóban Irán-London menekülőtengelyről érkező banda. Ráadásul április 13-án a Gödör Klubban is fellépnek, úgyhogy lehet kötni a vásznat a koncerttel.


Perzsa macskák trailer

Tovább infók, részéletes program, vetítési időpontok: