— Film

— 2009. March 22. 22:52

— Írta: Varga Csaba

2009/03/26-04/05: 16. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál

Már csak néhányat kell aludni, és március 26-án kezdetét veszi a 16. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál, ahol jó szokáshoz híven egy nagy rakás különlegességet lehet majd megtekinteni, amit egyébként még beszerezni is nehéz, nem hogy moziban látni. A jegyelővétel már működik, és a kiszemelt vetítésekre 25-ig még 20%-os áron lehet jegyet váltani, amit már csak azért is érdemes beiktatni, mert a helyszínen vásárolva általában első sorba vagy oda se lehet bejutni, úgyhogy tervezzetek időben! Mi is ezt tettük, végigmustráltuk, hogy mi minden lesz látható, és összegyűjtöttük azokat, amelyeket biztos, hogy nem érdemes kihagyni. Van egy pár!

Tekintve a terjedelmes filmlistát arra felelőtlenség lenne vállalkozni, hogy minden megtekinteni ajánlott művet bemutatunk, így inkább egy szűk keresztmetszetet listázunk alább, amiben benne van néhány felcsigázó darab. Látatlanban és elöljáróban ezekre tűznénk ki a Titanic fénypontjai címkét, aztán persze majd a beszámolóink és kritikáink megmondják, hogy mennyire lett igazunk.

A versenyfilmek a fesztivál történetében most először alkotnak egy teljesen külön álló, nyolc filmből álló csoportot. Ezek között találjuk például a Kultblog hasábjain korábban már méltatott Éhség című történelmi ihletettségű, dokumentarista erejű művet, de lesz belga krimi (9 mm), román szociodráma (A legboldogabb lány a világon), a japánok Junoja (Gyerekek gyermeke) és a többi. Amit viszont itt és most kiemelnénk, az egy norvég road movie jellegű útkereső világba szakadás, az Észak. Ebben főhősünk, a síbajnokból lett pályagondnok, miután megtudja, hogy valahol (még Norvégián belül is) északon él egy gyermeke, nekiindul, hogy hegyen-völgyön átkelve találkozzon vele. Az útja során találkozik fura figurákkal, kihívásokkal, megpróbáltatásokkal és persze újra meg újra saját magával is.


Észak trailer (angol felirattal az IMDb-n)

A Tajtékos napok nevezetű kategóriába sorolt kilenc film között van talán a fesztivál legtöbb könnyebb hangvételű közönségfilmje. Itt is több kiemelhető ajánlani való van, amelyeknél fontos szerepet játszik a barátság, szövődjön az akár két mexikói gyerek (Teo utazása), akár egy indiai kisfiú és egy szamár (Tahaan) között. Ebben a csoportban találunk a feszt három animációs darabjából kettőt: a Másodpercenként 5 centiméter című animét és az Edison és Leo című számítógépes animációt. A Kultblog kiemelt ajánlása mindezek mellett a kategórián belül az Adventureland: ha már a könnyű emészthetőséget vesszük elő, akkor egy szerelmes sztori egyértelmű befutónak tűnhet, itt pedig egy srác a nyaralás helyett nyári munkát és éppen a nagy őt találja meg. A tavasz legelején kicsit talán túl nyári filmnek tűnhet, de mi elvárnánk, hogy meghozza a napsütéses hangulatot.


Adventureland trailer

A Bűn mélységei nevet viselő rovatban a vezérfonal legalább annyira a bűn mint a vele járó bűnhődés. Többek között láthatunk tipikus hongkongi zsarus krimit (Mocsok), német bűnös-áldozat kamaradrámát (Árnyékvilág) és spanyol időutazós hajszát (Időbűnök) is. A legizgalmasabbnak ebben a csoportban az egyébként is kiemelt figyelmet kapó, az egész fesztivál nyitófilmjét adó Gomorra tűnik, amely egyébként az egyetlen olyan a felhozatalban, ami később “rendes” magyarországi forgalmazásba is kerül. A film azt a Roberto Saviano által írt könyvet veszi alapul, ami miatt az író az olasz maffia egyik fő célpontjává vált, és naturalista formában ábrázolja a szervezett bűnözés kegyetlenségét.


Gomorra trailer

Az Északi fények szelekciójában a skandináv országok aktuális terméséből kapunk ízelítőt, ami a közismerten nívós dán filmipart és a svéd, norvég és finn filmek sajátos nyelvezetét tekintve érdekes kirándulásnak ígérkezik. Itt két filmre fenjük a fogunkat: egyik az eurovíziós dalfeszt után reflektorfénybe került Lordi tagjai által zeneileg és színészileg is jegyzett, természetesen horror műfajú Odalenn; a másik pedig a finn nemzeti filmünnepen hét jelölésből hármat díjra váltó sötét thriller, a Sauna. Előbbi egy kórházban megelevenedő borzalmakról mesél, míg utóbbiban egy kísértő szellem és a vezeklés borzolják a főszereplő testvérpár és a nézők idegeit.


Sauna trailer

Külön szekciót kapott a francia film (Francia zátonyok), és egyet dedikáltak a direkt nemzeti sokszínűségnek (Világ körüli út). Előbbiben a mi kiszemeltünk a Titanic harmadik animációs filmje, a több kisebb darabból összeadódó, sötét tónusra és rémálomszerű víziókra fókuszáló Fél(ek) a sötétben. A nemzetileg legszínesebb kategóriában nehéz egyet kiemelni, itt vannak ugyanis olyan nagyon erős filmek, mint a klasszikus néphős hírneve mögött rejlő embert boncasztalra fektető Che, az Ausztráliába bevándorlók kalandjait tipikus(an necces) ausztrál humorral felütő Célegyenes, vagy a kínai bányamunkások életét bemutató (és ennek ellenére kifejezetten érdekesnek ígérkező) Aknamunka. A kiszemelt mégis a japán áldokumentarista A legnagyobb japán, amely egy átlagpolgárnak tűnő fickót állít a fókuszba, aki mégis hatalmassá lesz azáltal, hogy neki kell legyőznie a szigetországot időről-időre megtámadó óriásszörnyeket.


A legnagyobb japán trailer

Végül de nem utolsó sorban lesz elmaradhatatlan zenei és doku blokk. A zenés egyvelegben megtaláljuk a gypsy punk nagyköveteit (Gogol Bordello Non-Stop), az Európa egyik (ha nem a) legjobb fesztiváljának tartott dán banzájt (Roskilde), egy kultikus amerikai szórakozóhelyet (Largo) és a világ egyik legnevesebb kortárs zeneszerzőjét (Glass – Philip portréja 12 felvonásban). Viszont amit legjobban várunk, és ez a kategórián felül a feszt egészére is igaz, az a berlini techno színtér dj-jének drogrehabos vesszőfutását kísérő Berlin Calling, főszerepben és a zeneszerzői poszton Paul Kalkbrennerrel. A dokumentumfilmek között szintén van a Kultblogon már taglalt alkotás, az Ember a magasban, de mivel ezt már láttuk, leginkább a Gát a Jangcént várjuk, ami egy kínai származású kanadai szemével néz rá korunk Kínájára egy állami direktíva nyomán kitelepített család történetén keresztül.


Berlin Calling trailer

Kapcsolódó cikkek:

Vetítési időpontok, bővebb infók: