— Film

— 2008. October 5. 11:12

— Írta: Nagy Nikoletta Anna

Bruce Dickinson alkémiai menyegzője

Bruce Dickinson, az Iron Maiden torka rendkívül sokoldalú, mondhatni reneszánsz ember. Énekes, pilóta, zeneszerző, író, producer és hobbi okkultista is egy személyben. Legutóbb filmkészítésre adta a fejét, bár inkább ne tette volna. Egyik (amúgy zseniális) szólóalbuma a Chemical Wedding címmel jelent meg, elsősorban William Blake munkásságának és az alkímiának állítva emléket. Olyannyira belemerült a témába, hogy íróként, producerként és zenei tanácsadóként azonos címmel filmet is készített, melyben segítségére volt rendező barátja, Julian Doyle.

Külcsínben az alkotás egy közepesre sikeredett BBC tévéfilm színvonalát súrolja, szigorúan alulról. A főcím még bizakodásra adott okot, azt profin összehozták, jót tett neki a Chemical Wedding címadó dala is. Ezen kívül csak kétszer szerepel a filmben Dickinson-dal, de kétségtelenül azok a legjobb pillanatok. A zenére amúgy általánosságban sem lehet panasz, de igazán nem ártott volna, ha kicsit erőlteti saját műveit Bruce. Ettől valószínűleg az tartotta vissza, hogy ne bélyegezzék meg a váddal, csak egy hosszadalmas videót forgatott albumához. Pedig mennyivel jobb volna!

A sztori kellően bonyolult és misztikus, viszont olyan fényképezési technikát választottak, ami viktoriánus családi drámákhoz remekül passzol, de ebben az esetben megfeneklik a mondanivaló közvetítésében. Ráadásul Dickinsonnak sikerült kiválasztania az okkultizmus egyik legellentmondásosabb figuráját, az O.T.O. és a Golden Dawn befolyásos tagját, többek között a Book of the Law íróját, Aleister Crowley-t filmje központi alakjának. Crowley a történet szerint megszállja Haddót, a beszédhibás, halmozottan hátrányos helyzetű (de azért szabadkőműves) irodalomprofesszort, és felforgatja az egyetem békés életét. Célja egy titkos rituálé végrehajtása, a Holdgyermek nevű, nagy hatalmú elementál létrehozása, melyhez szüksége van a “babiloni szajha” korunkban élő megtestesülésére is.

Crowley nagy tudora és gyakorlója volt a szexuálmágiának, így az alkotók erre a népszerűnek tűnő elemre összpontosítottak, ebből adódóan aztán számos gusztustalan és érzékinek szánt jelenettel bővülhetett a produkció. Sajnos ez sem válik előnyére. Keveredik itt a tudomány és a misztika, a kiberkorszak találmányai és az ősi, okkult tanok, és az egészből egy értelmetlen katyvasz születik. A szereplők sajnos nem túl meggyőzőek, sem az egyetemi hallgatók, sem a titkos társaságba tartozó tanárok, sem a fura kísérleten dolgozó tudósok nem hitelesek. A megszállt irodalomprofesszort alakító Simon Callow kellően magnetikus képes lenni, de játéka csak helyenként élvezhető, többnyire csak ripacskodás. A vörös hajú újságírólány (és higgyük el, hogy ez a legfontosabb tulajdonsága), akit többen is maguknak akarnak, legalább elég szép ahhoz, hogy izgatottan várjuk, mikor kerül le róla a ruha egy szexi rituáléhoz. Sajnos azonban csalódnunk kell, helyette csak szobatársnője fonnyadt bájait kapjuk.


Chemical Wedding trailer

Összességében csak nagyon elvakult rajongóknak ajánlom a filmet. Nekem személy szerint nagy csalódás volt, és egyben megkérdőjelezte Dickinson hozzáértését a témához, aki szépen felmondja a leckét, de mintha nem lenne képes olvasni a sorok között. A film után sajnos már nem voltam biztos abban, hogy a Chemical Wedding (mármint az album) esetében tudta-e, miről beszél, vagy csak számára is értelmezhetetlen szövegrészleteket citált. Az albumot ettől függetlenül szívből ajánlom, a filmet viszont célszerű messze elkerülni.

Linkek: