Asterix és Obelix történeteit gyerekkoromban imádtam. Ugyan “csak” rajzfilmek voltak német szinkronnal, mégis többször megnéztük naponta az öcsémmel. Na, de ez még az előző században történt. Azóta már a harmadik élőszereplős kis gall falu vs. nagy római hadsereg meccset nézhetjük a mozikban Gérard Depardieu-vel a főszerepben. És persze nincs kétség, hogy ki lesz a nyertes.
Az első történetre nem annyira, de Laetitia Casta mosolyára és Csodaturmix barlanglakó dédapjára annál inkább emlékszem. A második, a Kleopátra küldetés viszont hihetetlenül viccesre sikerült Beckham és Schumacher nélkül is, nem kicsit köszönhetően Speier Dávid magyar szövegének. Ezért elég nagy reményekkel ültünk be a moziba. A harmadik részt úgy harangozták be, hogy a legnagyobb költségvetésű európai mozi. Az Asterix az Olimpián-nak Franciaországban 9 millió nézője volt. Az Asterix és Obelix: A Kleopátra küldetés-nek 2002-ben 15 millió. Nem véletlenül.
A legutóbbi részben nagyjából a következő sztori. Brutust, Caesar fiát kizárólag egy dolog érdekli, hogy hogyan tegye el láb alól apját, hogy cézár lehessen Caesar helyett. Közben egy “első betűre szerelem” alakul ki egy gall srác és a görög hercegkisasszony között – ugyanis nem látták még sosem egymást, csak levelezgetnek postagalambok segítségével. Persze Brutusnak is tetszik a görög lány, de csak politikai okokból, meg azért tényleg nem csúnya. A konfliktusból egy megoldás látszik kiútnak: a leendő ara a kezét az olimpia győztesének adja. Itt lép közbe Asterix és Obelix, akik honfitársuk segítségére igyekeznek, hogy az elnyerhesse a hölgy kezét, és ily’ módon diadalmaskodhasson a szerelem. Brutus és a hős szerelmes között olyan versengés alakul ki, amely nem feltétlen a fair play szabályain alapul.
A film második felétől majdnem minden percben egy európai celebritás bukkan fel egy-egy jelenet erejéig. És mi a helyzet Asterix-szel? Hát, ő is feltűnik párszor, de valójában nem róla szól ez a történet. Befejezésként pedig felvonul egy csomó sztársportoló – mindenféle ok és szerep nélkül. Persze hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem vártam én is, hogy milyen lesz, amikor Schumacher is lovaskocsira száll, de reméltem, hogy nem erre épít az egész mozi. De tévedtem. Sajnos.
A jó az, hogy tényleg nagyon szép lett a látvány és Alain Delon tökéletes volt Caesar szerepében. Ennyi.
Linkek: