— Film

— 2008. June 4. 17:40

— Írta: Nagy Nikoletta Anna

Színésznőkből dívák

Vegyes érzelmekkel ültem le megnézni Justin Chadwick kosztümös, történelmi filmjét, A másik Boleyn lány-t. Főként Eric Bana neve vonzott a stáblistáról. Az ausztrál színész pályáját még hazájában készült bátor filmje, a Chopper óta követem nyomon. Bana ez alkalommal VIII. (Tudor) Henrik ellentmondásos figurájának bőrébe bújik. A film azonban nem a király szemszögéből mutatja be az eseményeket, hanem a rá és hatalomra áhítozó nők oldaláról.

Kétségtelen, hogy A másik Boleyn lány főszereplői Mary és Anne Boleyn, akiket a filmben Scarlett Johansson és Natalie Portman alakítanak. A cselekmény a jól ismert történelmi szálon fut, és röviden, de érthetően alapozza meg a kort és a hátteret. Anglia trónján épp VIII. Henrik ül (egyébként meglehetősen biztosan és hosszan), akinek sztoriját számtalan irodalmi mű és mozgókép feldolgozta már. Hosszas regnálása során még olyan tettek sem tudták kibillenteni hatalmából, amelyek az egész ismert világot átformálták. Ugyanakkor politikai sikerei mellett számos kudarc is érte magánéletében. Filmünk erre a területre fókuszál. Henrik a film szerint érzelmes és érzéki ember volt, aki számtalan esetben hódított, és hódították meg őt is a szebbik nem tagjai. A másik Boleyn lány az udvari intrikák véres, vágyaktól, szenvedélyektől és bujaságtól fűtött világába vezet, ahol tündöklés ás bukás a király szeszélyei nyomán váltja egymást egyik pillanatról a másikra.

Portman szerepe, Anne a hálásabb feladat, amely több lehetőséget ad a színészi kvalitások csillogtatására, ahogyan a kezdeti erőszakos, akaratos és mindenen átgázoló, nagyszájú lányból igazi tragikus hősnővé válik. A Johansson formálja meg Mary-t, az ifjabb Boleyn lányt, aki veszélyes, vadóc nővéréhez képest szelídebb, nőiesebb és kedvesebb. Villogó tekintetek, suhogó szoknyák, mély dekoltázsok, bájos mosolyok: felvonul itt a csábítás minden eszköze, ami két ilyen gyönyörű nő felvezetésében igazán nagy élmény (emellett egyszerűen nem lehet szó nélkül elmenni).

Igazából számomra a filmnek nem volt pozitív hőse. Anne, bár izgalmas, korában különleges, emancipált nőfigurát hoz, amorális viselkedése nagyon taszító. Mary jóságosnak mutatkozik ugyan, de amikor ártani tud felfuvalkodott, öntelt nővérének, ő sem habozik megtenni mindent. A háromszög csúcsán elhelyezkedő Henrik pedig billeg a fejedelmi nagyság és az emberi kisszerűség közötti vékony határon. Eric Bana egyébként remekül helyt áll a kéjsóvár, indulatos, de fontos erényekkel is rendelkező uralkodóként. Ez a film azonban nem róla szól.

A cselekmény legizgalmasabb szála természetesen a két Boleyn lány háborúja férfiért, hatalomért. Végülis pozitívan csalódtam a két sztárolt dívában, egy lebilincselő drámát hoztak össze. Johansson “csak” hozza a tőle már megszokott színvonalat, Portman viszont tényleg nagyon erős, és ha szimpatikussá nem is válik, az együttérzésem mindenképp sikerül elnyernie a film végére, ami igazán ütősre sikerült.

Összességében szórakoztató történelmi filmet vártam, különösebb súly és tartalom nélkül. Szerencsére ennél többet kaptam, még ha nem is túl sokkal. A három főszereplő kiváló választás, a fényképezés pedig a műfajhoz méltóan szép, meleg színekkel és gyönyörű képekkel. A történelmi sztori kellően fordulatos, és a vége felé annyira elsötétül, hogy szinte már megdöbbent a készítők bátorsága. Ha nem is igazán maradandó A másik Boleyn lány, a főhősnők alakítása mindenképpen megér egy misét.


A másik Boleyn lány trailer

Linkek: