— Könyv

— 2008. July 9. 10:09

— Írta: Velkei Zoltán

C. J. Sansom: Kard által

Az Agave legújabb krimisorozata az angol vallásháború kezdetére repíti az olvasót. Az 1530-as évek végén járunk, mikor VIII. Henrik az egyház legfőbb fejének nyilvánította magát, és Thomas Cromwell segítségével megkezdte a kolostorok felszámolását. A bezárások céljából kiküldött megbízottak közül azonban az egyiket holtan találják. A helyszín Scarnsea Szent Donát monostora, a lefejezett Robin Singleton mellett ráadásul megszentségtelenítették a templom oltárát egy kakas feláldozásával, és elloptak egy szent ereklyét is. Cromwell az egyik leghűségesebb reformátorát, Matthew Shardlake-et és segítőjét küldi a helyszínre, hogy nyomozza ki a történteket.

C. J. Sansom Kard által (Dissolution) című regényét gyakorlatilag akkor élvezhetjük maximálisan, ha minél hamarabb leállunk arról, hogy Umberto Eco Rózsa nevéjével hasonlítsuk össze. Eleinte ugyan tényleg felfedezhetünk apróbb hasonlóságokat, de a cselekmény hamar más utakra téved, és rendkívül izgalmas. Aki szereti a középkorban játszódó történelmi krimiket, annak a Kard által maga a mennyország. C. J. Sansom minden apró részletbe belemenően építette fel Szent Donát monostorát, amit a történet idejére már többnyire csak elkényelmesedett, kövér és gyakorta bűnben élő szerzetesek laknak. Az így kialakult groteszk képet pedig csak tetézi a főszereplő személye, aki zseniális ügyvédi karrierje ellenére sem képes túltenni magát azon, hogy púposként jött a világra, és képes még a nála évekkel fiatalabb, adoniszi tulajdonságokkal megáldott segítőjére is féltékeny lenni, amikor az baráti közelségbe kerül a monostor egyetlen cselédjével.

Két dolog miatt tetszett nagyon a könyv: egyrészt lenyűgöző, hogy a szerzetesrend mellékszereplői felvonultatják a hét bűnt szinte kivétel nélkül. A tagok közt van parázna, falánk, kapzsi, lusta, haragos, irigy és gőgös egyaránt, ráadásul érezhetjük, hogy ezek a karakterek élnek. Érzelmeket társíthatunk hozzájuk, így a regény közepére már gyakorlatilag elegünk lehet az egész helyből, és beleélhetjük magunkat a főszereplő helyébe, aki a második gyilkosság után (merthogy több is van idővel) már nem akar mást, csak minél hamarabb elkapni a gyilkost, és hazamenni. Másrészt pedig meglehetősen elgondolkodtató vallási vitákat olvashatunk, amelyek során Shardlake hite megkérdőjeleződik, ő pedig elbizonytalanodik mindabban, amire felesküdött. Izgalmas krimi mivolta mellett kifejezetten jó vallási kérdések megvilágítására is a könyv, amelynek végére gyakorlatilag lehull a lepel mindarról, amit az iskolapadban már megtanultunk. S ha mindez még nem lenne elég, akkor érdemes megemlíteni az időjárást is, ugyanis a regény 1537 novemberében játszódik, és C. J. Sansom annyira érzékletesen tudta ábrázolni Anglia egyik legkeményebb telét, hogy még a harminc fokban ülve sem éreztem, hogy melegem lenne.

Nagyszerű munkával van tehát dolgunk, aminek remélhetőleg nemsokára érkezik a második része is. Külföldön a sorozat jelenleg a negyedik részénél jár, és nagyon népszerű.

Linkek: