— Könyv

— 2008. September 8. 09:55

— Írta: Belányi József

Lételem és tétnyerés Las Vegasban

Szerencsére van még olyan sport, ahol nem számít, hogy cápabőrhöz hasonló ruhában vágnak-e neki a maratoni versenynek a résztvevők, mint ahogy az sem, hogy milyen folyadékkal tartják magukban a lelket. Sokan talán szerencsejátéknak tartjátok a pókert, de Al Alvarez A nagy menet című riportkönyvének elolvasása után talán megváltozna a véleményetek. Alapvetően az 1981-es Las Vegas-i no limit texas hold ’em világbajnokság van a mű középpontjában, de emellett számos, ma már legendának számító sztárjátékos vallomása segít abban, hogy szinte részesei legyünk a csillogó város egyik nagyszabású rendezvényének, és jobban belelássunk a kőrök és treffek kártyavárába.

Amatőr pókerjátékosként azonnal lecsaptam a Jaffa egyik új kiadványára, hátha segítségemre lesz a későbbiekben. Nos, technikailag nem fejlődtem a könyv olvasása közben, de kifejezetten élvezet volt bepillantani az olyan nagyágyúk fejébe, mint Doyle Brunson, a néhai Stu Ungar, a tavaly elhunyt Chip Reese vagy éppen Johnny Moss, aki idén töltötte volna be a 101-et. A legkisebb közös nevező az előbb említett nevek között – a kiváló pókertudás mellett – a megszállottság és a győzni akarás. Hihetetlen ugyan, de ezek az emberek a megélhetési pókert űzik professzionális szinten, azaz számukra a fizetés a pénzdíj besöprése, munkahelyük pedig a kaszinó.

Alvarez a ködös Albionból érkezik a neonfényes nevadai településre, hogy összeállítson egy tablót, amelynek fő helyét a Binion’s Horseshoe-ban megrendezésre kerülő világbajnokság foglalja el, de kapunk ízelítőt Las Vegas történelméből éppúgy, mint a különböző archetípusokból, akik a városban keresik és/vagy veszítik el szerencséjüket. Kapunk egy nagyon alap leírást a különböző pókerfajtákról is, de a történet csúcspontja a televízió által is közvetített WSOP, ahol – ez talán nem spoiler – Stu Ungar diadalmaskodik a heads upban, megvédve ezzel bajnoki címét.

Nem ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik még soha nem kockáztattak. Azoknak sem, akiket nem érdekelnek a fegyvertelen stratégák. Ajánlom viszont azoknak, akiknek Korda Györgyről nem a táncdalfesztivál jut eszükbe, és kíváncsiak a játék egy kicsit mélyebb pszichológiájára. Sokat elmond ezekről a játékosokról az a sztori is, hogy az egyébként nagyon hangulatosra sikeredett borítón egy fénykép szerepelt volna eredetileg, de a meg nem nevezett sztárjátékos olyan magas jogdíjat kért érte, hogy azt Magyarországon könyveladásból képtelenség lett volna kitermelni. Hát, róluk szól ez a könyv. És egy játékról, amit jelenleg több millióan játszanak szerte a világon.

Linkek: