Két héttel ezelőtt felvezetésként kaptatok könnyed, gitáros-prüttyögős zenéket, rajzfilmeket és hasonló, a gyomrot nem különösebben megterhelő 8 bites mókákat. Most következnek azok az arcok, akik a régi Gameboyokból hangszert varázsolva mutatják meg, hogy Super Mario a teknősaprítás és királylánykeresés után milyen zenére bugizik a diszkóban. Otthon legyártott gadgetek, a padlásról elővakart kütyük széthakkolva, összekötve, és az elektronikus zene életre kel. Íme egy kis ízelítő a chiptune világából.
Ha azon tanakodtok, hogy mi történik akkor, ha egy nosztalgiával és némi zenei érzékkel megáldott geekből előjön a legkreatívabb énje, a válasz: elkezd a Gameboyán zenét csinálni. Ez egy olyan dolog, amit lehet szemöldökráncolva fogadni, és minden bizonnyal elsőre furcsa is lesz, de kis idő után átjön a hangulat, és roppant szerethetővé válik a zene. Talán csak én vagyok furán bekötve, de nálam a 8 bites zenéhez akaratlanul is egy epikus küldetés kapcsolódik. Ezt hallgatva bármilyen hétköznapi tevékenység egy heroikus kalandnak tűnik, ahol a hanghullámok ellenállhatatlanul sodornak előre. De vigyázni kell, az már nem jó, ha azon morfondírozik az ember, hogy hány aranyat fog kapni, ha ráugrik az utcán szembejövő, pórázon vonszolt, patkány méretű, kutyának csúfolt négylábúra.
De hogy végre a zenéről is legyen már szó, bevezetőként íme Nullsleep. Ő azért is fontos személy, mert az 8bitpeoples egyik alapítója. A zenéje pedig ideális a mostani szép, tavaszi időben. Romantikus, popos dallamok, Gameboyon persze.
Nullsleep – Her Lazer Light Eyes
A következő az egyik kedvencem, Sabrepulse, aki sajnos pár hete lépett fel utoljára. Amit ő csinál, az maga a 8 bites örömzene. A drum’n’bass-től a happy hardcore-ig terjedő skálán adagol az illető valami hihetetlen hangulatos muzsikát, amire glowstickekkel az ég felé kalimpálva kell partizni. Több albuma is van, melyek letölthetők a MySpace oldaláról. Azt hiszem, nem kell többet írnom, meghallgatjátok a Purple Haze-t, és úgyis kattintani fogtok.
Sabrepulse – Purple Haze
A másik kedvencem DJ Scotch Egg, az őrült, töltött tojást a közönségbe dobáló japán. Az élő show-kon, amikor nem a gépét nyomkodja, vagy nem a Gameboyát babrálja, akkor egy megafonba ordít. Talán a legismertebb tőle az elborult, Bachot Gameboy kóruson játszó száma, de amúgy több albuma is van, amelyeken általában 8 bites hangzással megdobott hardcore techno hallható.
Dj Scotch Egg – Scotch Chicken
Gondoltál már arra, hogy milyen lehet a Blink-182 8 bites feldolgozása? Nem? Sebaj, ez kell neked: The Hunt For Yoshi. A Blink-182 mellett még olyan nevek szerepelnek a palettájukon, mint a Fall Out Boy, Michael Jackson, Saosin, The Fall of Troy vagy a Fear Before The March Of Flames. 8 bitben metalcore, egyszerűen eszményi.
A feldolgozásoknál maradva talán az egyik legmókásabb a 8 bit Operators, ami egy Kraftwerk feldolgozás-/válogatáslemez, több előadó által. “I’m the operator with my pocket calculator.” Aki szereti a Kraftwerket, az jót fog rajta mosolyogni.
8 Bit Weapon – Spacelab 2001
Nehogy azt higyjétek, hogy pont a magyarok maradnak ki ebből a mókából. Failotron, XORion. Ők a chiptune magyar képviselői. Szép sorjában kerülnek fel az új számok a MySpace-ükre, amik vannak olyan színvonalasak, mint bármelyik külföldi arcé.
Failotron – We Are Pirates
Ennek a sok zenének kiadó is kell. Sokak saját maguk adogatják ki a zenéket, jó páran pedig a legnagyobb chiptune netlabel mögé sorakoztak fel, mely az 8bitpeoples. Természetesen minden letölthető, úgyhogy érdemes mazsolázni. Itt mindenféle chiptune zenét találtok, a nyugisaktól az elvetemültekig. Rengeteget.
Bár nálunk többnyire ismeretlen ez a műfaj, a nemzetközi színen egyre nagyobb közösség áll mögötte. Ennek egyik példája az évente megrendezésre kerülő Blip Festival. Az 8bitpeoples és a The Tank művészoldal által közösen szervezett, négy napos esemény, melyen minden szerepel, ami a 8 bites témával foglalkozik és színvonalas. Rajzok, dokumentumfilmek, kiállíátsok, na és persze a chiptune szcéna színe-java, több mint 40 zenésszel, New Yorkban. A legutóbbi 2007. december 2-án ért véget.
Azt hiszem, a chiptune igazán azoknak érdekes, akik azokkal a játékokkal nőttek fel, amikkel most a számok készülnek. A zenészek tulajdonképpen a gyerekkoruk legjobb részét öntik dalba, amikor még nem kellett mást csinálni, csak lébecolni, és nyáladzani a szomszéd gyerek 2000 játékot tartalmazó játékkazettájára. Bár nem csak a magas nosztalgia-faktor miatt élvezhető ez a zene, de ez az, ami a többi elektronikus műfajnál szívhez szólóbbá teszi.
Linkek:
- 8bitpeoples
- Blip Festival
- Blip Festival @ MySpace
- The Tank
- Nullsleep
- Sabrepulse @ MySpace
- DJ Scotch Egg
- DJ Scotch Egg@ MySpace
- The Hunt for Yoshi
- The Hunt for Yoshi @ MySpace
- 8 Bit Operators
- 8 Bit Operators @ MySpace
- Failotron @ MySpace
- XORion @ MySpace
Kapcsolódó cikk: