— Zene

— 2010. July 9. 11:40

— Írta: Velkei Zoltán

A holnap hangzása – az Africa Hitech új ep-je

A Warp legújabb elektronikus zenei kollaborációja nehezen emészthető kísérleti képletek helyett a modern tánczene egyre sötétebbé váló parkettje felé veszi az irányt. Egyelőre működik a koncepció, és a szereposztás is kiváló, az Africa Hitech Hitecherous ep-jét pedig minden UK bass rajongónak hallania kell.

Mark Pritchardot és Steve Spaceket alighanem jól ismerjük már: előbbi Tom Middletonnal közös projektjeivel meghatározó alakja volt az 1990-es éveknek, és nem is olyan rég Harmonic 313-ként újra feltalálta magát, utóbbi pedig szinte állandóan naprakész zenékkel jelentkezett a broken beat, triphop és r&b-vel fúzionáló elektronikában. Kettejük közös agyszüleménye, az Africa Hitech az egyik legizgalmasabb dolog idén a műfajban. Pritchard szintetizátorvezérelt szinkópa ütemre épülő dancehallt díszít fel térben és időben egymástól jó távol lévő stílusokkal (acid house, techno, UK garage, dub), amikre Spacek a grime-attitűdöt feltámasztva énekel sokszor meglehetően katonás hangvétellel. Erre áprilisban már felépítettek egy nagyon húzós kislemezt (Blen); a mostani új, Hitecherous című gyűjteményükön azonban csak egy epizódszerepig kap helyet, és ezúttal jobban kibontakozik az Africa Hitech-hangzás többi lehetséges oldala.

Ettől független a nem csak hangzásában, de címében is igen katonás One Two működik a legjobban a hat felvételből. Spacek parancsoló hangja és a folyamatosan ismétlődő „one-two” bekiabálások markánssá teszik a zenét, a helyenként elszórt „original Africa Hitech style” szöveg pedig jó előjellel kecsegtet az ősszel érkező albumot illetően. Emellett a közel kilencperces How Does It Make You Feel a másik tetőpont: Pritchard klasszikus acid house ritmusára Spacek előszedi a soulos, r&b-s oldalát, és kemény hangvételű beszédek helyett ezúttal énekel. A két bakelit többi része jóféle töltelék. Az instrumentális Lash Out agresszív szintetizátortémája és pattogós üteme könnyen működhet a tánctéren, azonban a Said Speed és a Boingy már csak amolyan érdekes prezentációja annak, hogy milyen irányokba tekint még az Africa Hitech, csak ezekre igazán komolyan azért nem lehet építeni. Szerencsére nem is kell: a Hitecherous pont azt mutatja meg, hogy mi minden másban tud brillírozni ez a páros.


Africa Hitech – One Two