Talán még megérem azt az időt, amikor a középsulikban nem kizárólag Bach, Haydn, legjobb esetben Debussy lesz a tananyag, hanem bemutatható lesz pár olyan művész is, akik már most is könnyű szívvel zeneszerzőként jegyezhetőek. Ha kifejezetten a távol-keleti felhozatalra vetünk pillantást, akkor nem szabad elfelejteni a Kultblogon már többször emlegetett Ryuichi Sakamoto és DJ Krush mellett Susumu Yokotát sem, aki új lemezzel jelentkezett a közelmúltban, Love or Die címmel.
Susumu Yokota nevével úgy egy évvel ezelőtt volt szerencsém megismerkedni, 1999-es datálású, Sakura című lemeze kapcsán – akkoriban a szénnéhallgatott DJ Krush albumok mellé kerestem ugyanúgy élő, ugyanúgy lélegző hangulati alternatívát, és a Sakura volt a legtisztább megoldás – hogy véleményemmel nem vagyok egyedül, azt a Pitchfork igen pozitív értékelése is bizonyítja, valamint a Wire magazin is az év legjobb elektronikus albumának választotta.
Bár a Sakura és a Love or Die közötti időintervallum majd’ egy évtized, a zenei távolság korántsem ennyire kézzelfogható – a Sakura finom, ambientközpontú témáiban is fel-felörvénylett néha más stílusok színe. Yokota egy valódi, elektronikus vonalra rákattant zeneszerző, játszott már house-t, techno-t, de albumai az ambient örömünnepei, ha lehet ilyet mondani. Kétszámjegyű lemezzel a háta mögött – és ez a sok apró információ mind érezhető is a Love or Die-on. Közel egy órán keresztül higgadt, többkonfigurációs elektronikus zenét kapunk, még nem is mondható, hogy elsősorban az ambient ívén, mert többször olyan érzése lehet az embernek, mintha egy ’80-as évek eleji, Kraftwerk és Jean-Michel Jarre bűvkörében élő zenész muzikális hódolatát hallgatnánk.
Susumu Yokota rajongói videó
Susumu Yokota elektronikus balladái mintha japán népmeséket szőnének minden egyes pillanatban. Néha szinte lehetetlen nem odafigyelni a gyönyörű motívumokra, melyeket kibont, néha viszont egy-egy álmosító kompozíció során félrerebben figyelmünk – a Love or Die ennek ellenére számomra az év eddigi legkellemesebb, csak egyetlen jelzővel, az elektronikussal belőhető anyaga. Jöhetne még pár ilyen, nem túl sokat akaró, de annál megbízhatóbb munka. Négyes.