— Zene

— 2011. May 11. 15:18

— Írta: Velkei Zoltán

Beatfeed #06: Futurista basszusbemutató

Nemrég megjelent három kiváló válogatáslemez, amik különböző stílusokból (techno, dubstep, house) tartalmaznak exkluzív zenéket jobbára bemutatkozó, de velük egyetemben igencsak ismert művészektől is. Itt tart a UK bass zene 2011-ben; a tavalyi évvel szinte köszönőviszonyban sincs.

A 2000-es évek második felétől nemes egyszerűséggel UK bass néven definiált, és jobbára új elektronikus tánczenei stílusokra épülő partikultúra jól láthatóan virágzik, mindazonáltal 2011-ben már látható, hogy a techno és a dubstep mellett igazából csak a UK funkyból származtatott újvonalas house került presztízs értékű helyzetbe, a többi irányzat – szerencséjére, vagy pechjére – a föld alatt maradt (bár egyértelmű, hogy lassan ezek is kitörnek, ám nem biztos, hogy a tánctérre). Az alant bemutatásra kerülő három válogatás ezeknek a legújabb, legizgalmasabb arcait mutatja be. A legszembetűnőbb közülük talán a dubstep lehet, amit cikkünk tárgya esetében már nem is lehet értelmezni a poszt-előtag nélkül. Rendkívül összetett ritmusszerkezeteket, és valami jellegzetesen angol lüktetést hallhatunk benne, ami érdekes módon már nem található meg a technóban, ott ugyanis ismét a tudományos hangvételű jövőképábrázolás számít meghatározónak. S persze van még a UK funky, ami egyre inkább olyan, mint house.

VA – Return To The Center (Time To Express)

A Time To Express kiadó a hatalmas sikerű bakelitsorozatát egy teljes válogatáslemezzel zárja, amin minden aspektusból körbejárja a techno sötét oldalát. Ijesztő ambientek (Object – Folk Five), poszt-autechre-ös idm szerkezetek (Temporary – Blue Box) és tudományos lektűrök egyaránt akadnak a tizenhárom fejezet során, melyekben közös vonás, hogy egy pillanatra sem gyullad ki semmilyen fény bennük, végig sötétség honol. Barátságtalan, idegen hangzás uralkodik nyolcvan percben egy rendkívül távoli és rideg jövőt tárva elénk. Sok ismeretlen művészt bemutat (pl.: SP-X, Tr_nch & IORI), akikre érdemes figyelni ezentúl.

VA – 116 & Rising (Hessle Audio)

Mindenki kirobbanó formában van a Hessle Audio eddigi működésének az átértékelő jelentésén. Pangaea-nak jól áll a funkys techno, Addison Groove-nak pedig az őrült sebesség. Blawan acides, oldskoolos hangzása üde frissesség, míg Cosmin TRG-től jó hallani egy újabb hibátlan törtes house-t. Noha létezése óta alapvetően dubstepre fókuszál a Hessle Audio, a 116 & Risingon már nincs semmi ilyen a szó hagyományos értelmében. Hibridek és mutációk találhatóak, amik eléggé komolyan jelzik, hogy a stílus hova jutott pár év alatt, ráadásul Elgatót és Untoldot, vagy James Blake-et hallgatva elképesztő az a horizont, amin mozog.

VA – The Guild Of Synchronists (Eye4Eye)

A house és a dubstep találkozási pontjában található a Guild Of Synchronists válogatás, amit Altered Natives állított össze a hozzá közel álló, többnyire teljesen ismeretlen művészek zenei gyűjteményéből. A UK funky elemei szinte mindenhol felbukkannak, de csak díszítésként: a tizenkét felvétel inkább arról szól, hogy maga a stílus milyen hatással van ma a többi stílusra. Jazzes témák és kemény, aggresszíven ismétlődő sötét hangminták borítják be a zenéket, ezért szinte végig energikus és gyors marad a sodrás. A Guild Of Synchronists így izgalmasan mutatja meg, mit adott a UK funky az elektronikus zenének, ködös-rejtélyes jövőképekbe bújva.