— Zene

— 2008. February 3. 15:43

— Írta: Várnagy Szabolcs

Bedrótozott japán punkok, sugárhajtott gördeszkán

A Mad Capsule Markets több mint 20 éve egy relative épelméjűtribute bandaként indult, majd az idő előrehaladtával bekattantak asrácok, és kikötöttek valami zajos, punkos, samplerekkel megdobott,néha ordítós, ám mégis roppantul élvezhető, experimentális zenénél,hogy aztán leszerződjenek a Sony Musichoz, kiadjanak két “best of”lemezt, és elmenjenek ruhákat tervezni.

Szokás azzal a kritikával illetni a bandákat, hogy bezárják magukategy stílusba, és nem tudnak újat mutatni. Na, ez a Mad Capsule Markets-renem mondható el. Punk bandaként indultak, és mindvégig azok ismaradtak, de közben minden albumukkal elkalandoztak valamerre, askatól a súlyos, ordítós metálig, és az industriáltól a drum’n’bassbetétekig. A következőkben egy áttekintést próbálok nyújtani acyberpunk banda pályafutásáról.

Cyberpunk? Igen, azt hiszem, ha zenében kellene megfogalmaznom, hogymi a cyberpunk (szép képzavar ez), akkor azt mondanám, hogy aMad Capsule Markets az. Kezdve a nevükkel (amit a Neuromancerbőlvettek), folytatva az album címeikkel, a bájosan bugyuta, zajos,robotos, animált csajos klippjeikkel, no és persze a széttorzított, ámaz alap hangvételét mégis megőrző zenéjükkel. Ennyit a bevezetőről, jöjjön a lényeg.

1985 – A banda Berrie néven a japán Boøwy tributezenekaraként indult, még amikor a tagok középiskolába jártak. Amolyanjóféle amatőr punk banda volt ez, amiben a tehetséget már látja az ember,de egy számot mégsem tud végighallgatni.

1990 – Nevet váltottak The Mad Capsule Marketsre, és kiadták az első lemezüket, a Humanity-t.Egy kellemes garázs-punk banda voltak, és a Berrie-ből is átmentettektöbb számot. Vastag basszus, pattogó dallam, vidám számok, nagyjábólígy lehetne jellemezni őket.

1991 – Leszerződtek a Victor/Invitation kiadóhoz, és jött a P-O-Pcímű lemez, ami már sokkal durvább és kísérletezőbb. Az énekeselkezdett játszani a hangjával, becsúszott pár ordítás is a számokba.Azt hinné az ember, hogy a prüttyögő effektekkel is most ismerkedtekmeg, de nem. Azért van sípolás a számokban, mert jókora felháborodástokozva a bandának, a kiadó masszívan kicenzúrázta a meredekebbszövegeket.

1992 – A Capsule Soup EP után jött a SPEAK!!!!album. Itt már nagyobb változás állt be a hangzásba. A pop-punkbasamplerek kerültek, az ének pedig a lágytól az agresszívan odamondósigváltakozott. Nem elborult, de mindenféleképp újszerű és zajos.

1993 – Tartva az évente egy album tendenciát, megjelent a MIX-ISM. A csalókán monoton és gonosz, egészen industrialos kezdés után egy vidám, ska lemezt kapunk.

1994 – Most már bizonyára senkit sem fog meglepni, hogy az új anyagon ismét egy másik irányba kalandoznak el, szerencsére. A P-A-R-Ka szokásos punk alaphang mellett elcsúszott a rock irányába, súlyosabbgitárokkal és dallamokkal, néhol kicsit nu-metálos beütéssel. A vidámugrálás helyett erre az albumra inkább bólogatni kell terpeszben állva,meg pogózni. De hogy ne lehessen ilyen egyszerűen letudni az anyagot,pár tingli-tangli, melódikusabb dal is helyet kapott rajta. Továbbiörömhír, hogy ezzel az albummal végre kitörtek Japánból, és (igaz, hogycsak két évre rá, de) az Egyesült Államokban is megjelent a P-A-R-K.

1996 – A 4 Plugs-ot már az USA-ban vettékfel, és ez jelzi a banda új korszakának kezdetét. Zeneileg atorzítós-punkos alaphang mellé egészen durva, metálos gitárokkerültek. Ez már olyan igazi, rövidgatyás, oldalláncos, döngölőssúlymetál, néhol rap betétekkel, ordítással. Később, még ebben az évbenkiadtak egy “best of” lemezt, The Mad Capsule Markets címmel, melyreújra felvették az eddigi kedvenc számaikat.


The Mad Capsule Markets – Crack

1997Digidogheadlock. Jobban a központba helyezték az elektronikát, hogy egy agresszív, az industrial metálhoz közeli albumot kapjunk, amire még Alec Empire is azt mondta, hogy ez már döfi. Olyannyira, hogy meghívta a bandát, hogy az Atari Teenage Riottalturnézzanak. A Digidogheadlock, bár megőrizte a 4 Plugs súlyosságát, dea sok sampler mellett kicsit több dallamot is sikerült a számokbacsempészniük, így könnyedebb lett az új album hangulata.


The Mad Capsule Markets – Systematic

1999 – Ekkor jelent meg a (nem véletlen) legismertebb albumuk, az Osc-Dis (Oscillator in Distortion).Kezdve az egyik kedvenc számommal, a Tribe-bal, ami remekül ötvözi asamplereket, lassú részeket, és az arcba ordító, metálos durvulást;folytatva az Out, Definitionnel, a maga technós, metállal kevertdrum’n’bass-es hangzásával; és a Tony Hawk’s Pro Skater 3-ból ismertPulse-szal; ez a legerősebb albumuk. Legszívesebben felsorolnám azösszes számot, mert mindegyik remek. Ez a lemez 10/10-es, stílusilagtalán a digital-hardcore jelző illik rá a legjobban.


The Mad Capsule Markets – Pulse

2001 – Kijött a tizedik albumuk, 010 névvel. Kicsitvisszavettek a srácok, és az elektronikát az előtérben hagyvavisszatekintettek a különböző stílusokhoz, amiket a pályafutásuk soránérintettek. A rogyásik samplerezett pop-punktól a duruzsuló gitáros,ordítós számokon keresztül a vidáman dalolászós, füvezős nótáig van ittminden.


The Mad Capsule Markets – Chaos Step

2002 – Újabb fantáziadús albumcím: 2002. január 20-i koncertjükből kiadtak egy, 020120-rakeresztelt live albumot, ami főképp a keményebb, gyorsabb,elektronikusabb számokra koncentrál, néhol a breakbeattől induló,iszonyatos gitártépésbe hajló átvezetőig, egy percnyi pihenést nemhagyva a közönségnek. Aki meg csak hallgatja otthon, az hüppög, hogynem volt ott.

2004 – Három évet kellett várni az új anyagra, a CiSTm K0nFLiqT-ra,mely a Digidogheadlock nyersségét idézi, az agresszív, szinte végigordító énekkel, ugyanakkor itt a legkifinomultabbak a samplerek, és aszámokban néha visszatértek a dallamos, tiszta énekhez.


The Mad Capsule Markets – Scary

2005 – Nagy váltás történt ekkor, ugyanis szakítottak a Victor/Invitationkiadóval, mely 1991 óta jelentette meg az albumaikat. Helyette a japánSony Musichoz mentek, és kiadtak két “best of” lemezt. Az egyiket 1990-1996-nak, a másikat pedig 1997-2004-nek hívják. Lehet tippelni, hogy melyik lemez mely korszakukat öleli fel.

2006 – A két “best of” lemez után nem történt semmi, és 2006márciusában a tagok bejelentették, hogy pihenőpályára teszik a MadCapsule Markets-t, és szóló karierrbe fognak. Ruhatervezés, DJ-zés,illetve egy új rock banda, a Rally megalapítása, címszavakban ez lett a belőlük, ahelyett, hogy koncerteznének, hogy én is láthassam őketélőben.

Nagyjából ez lenne a Mad Capsule Markets, a zakkant, villany-punkbanda. Ami bámulatos bennük, hogy bár nem eszméletlen jó mindegyikalbumuk, de egyik sem rossz. Amellett, hogy erre-arra kalandoztak, nemlettek rémes mellékapások, ami már így önmagában nagy szó, de letettek olyanokat is az asztalra (Osc-dis, CiSTm COnFLiqT, 4 Plugs), amik igazán egyedi alkotások, és érdemes rájuk emlékezni.

Linkek: