— Zene

— 2009. November 24. 14:15

— Írta: Varga Csaba

Eigenharp Alpha: az all-in-one hangszer koncepció

Feltehetnénk a trükkös kérdést, hogy vajon az emuláció-alapú all-in-one hangszerekben rejlik-e a jövő, de hülyeséget nem kérdezünk, mert mi sem gondolnánk komolyan. Nyilván nem fogjuk soha számítógéppel átélhetően programozni egy heavy metal zenekar színpadi húrtépését, egy jazz zenész leheletfinom dobjátékát és a többi. Ettől viszont még érdekes koncept kezdeményezés az, amit az Eigenlabs összehozott.

Az általuk fejlesztett Eigenharp Alpha egy olyan hangszer, ami egyszerre tölti be a manuálisan vezérelt akusztikus (és fúvós) hangszerek emulátorának szerepét, teljes értékű virtuális szinti, sampler, meg úgy egyébként bármit meg lehet vele csinálni, miután az ember összekötötte egy számítógéppel. A táblásan felosztott billentyűsor lehet zongora, tangóharmonika vagy gitár is, attól függően, hogyan nézzük, és persze, hogy mire használjuk. A fúvóka segítségével pedig lehet szaxofon vagy épp vocoder – megint csak beállítás kérdése.

Ami sok YouTube videó megnézése után is látszik, hogy az összes anyagot egy roadshow-ként igét hirdető néhány emberes kör készítette, ami miatt nincs még olyan áttörően úttörő használat, hogy az embernek leessen az álla. A lényeget viszont már jól érzékeltetik, amikor egy Moby számot variálnak oda-vissza hárman (lásd lent). Ne feledjük, a hangminták minősége már sound bank kérdése, úgyhogy ha nem a legélethűbb rezegtetéssel szólal meg az a hegedűsor, az még nem a világ vége, ez az áthidalható problémák közé tartozik.


Eigenharp Alpha demó bemutató