A magát egy dán népmeséről elnevező, és zenéjét ezzel tulajdonképpen tematizáló Esben and the Witch a Matador kiadó sokat látott előadói között egy kevésbé ismert debütáns. Violet Cries című albumuk könnyen szerethető, gótikus hangulatú indie pop, igaz, egyelőre átütő erő híján.
Az Esben and the Witch nevével első körben akkor találkoztam, amikor Clubroot-interjúnk végén megtudtam, a srác egy számuk feldolgozásán dolgozik. Szerencsére nem röstelltem utánanézni, mit is takar ez a név, így meglepődve vettem tudomásul, hogy legkevésbé sem elektronikus zenei produkcióról van – már a klipes Marching Song egészen más világot ígért.
Esben and the Witch – Marching Song
Aki hallgatott már komolyabb mennyiségű Siouxsie & The Bansheest az életében, az már ebből a hivatkozásból sejti, hogy mit várhat a Violet Criestól, de aki még nem tart itt zenei univerzumának szélesítésében, az jó, ha tudja: nyugtalan agyak éjsötét gondolataiba teszünk utazást háromnegyed órában, Rachel Davies pedig mint valami daloló szirén vagy mitikus medúza, szüntelenül kísérti józan eszünket elillanó hangjával. A legtöbb Matadoros bandában (csak néhány név: Interpol, Sonic Youth, Yo La Tengo) közös,, hogy szinte mindben van valamilyen látens vagy kevésbé rejtett kattantság, de ez Davies hangján is túlmutat az Esben and The Witchben. Indie popot emlegetettem a bevezetőben, mert ez valamennyire jellemzi egészében a Violet Criest, de olykor egészen neofolk-medieval jellegű témák is előkerülnek (Battlecry/Mimicry), ahogy másutt kevés, szinte csak jelzésértékű elektronikus díszítésekkel is színesedik az összkép (Hexagons IV).
Egyetlen hibája egyben a legnagyobb erénye is a Violet Criesnak: nem mondható végletes albumnak. A Marching Song talán megragad a fülben, ahogy az Eumenides összetettsége is kivált annyi szimpátiát a kellően progresszív ízlésű hallgatóból, hogy később majd még elővegye miatta a lemezt. De ez a debütálás nem több kellemes masszánál, mely beterít hangulatával – végére érve vagy félbehagyva azonban úgy tűnik el, mint egy álom. Háromnegyed.
Tracklist:
- Argyria
- Marching Song
- Marine Fields Glow
- Light Streams
- Hexagons IV
- Chorea
- Warpath
- Battlecry/Mimicry
- Eumenides
- Swans
Borító: