— Zene

— 2008. January 18. 19:01

— Írta: Kalugyer Roland

Moziszék alján kaucsuk

Örök kedvencünk, a távol-keleti absztrakt showman, Cornelius akcióiról mi itt a Kultblognál nem szeretünk különösebben lemaradni, ezért is okozott kisebb meglepetést a japán fazon eléggé fű alatt érkező új kiadványa, a Sensuous albumot követő Gum EP. Némileg variálja a helyzetet, hogy már létezik egy Gum című Cornelius anyag, ráadásul szintén nemrég jelent meg – lássuk tehát, mi a különbség és mit tartalmaz a legfrissebb lemez.

A Sensuous néhol vidám, néhol szimplán agyament hangulatorkánját két másik anyag foglalja keretbe, és mindkettő a Gum hívójelre hallgat. Az első egy, az albumot felvezető, 7 inches single volt Gum / Cue címmel, és a címmel megegyező két dalt tartalmazta: a Gum ugyebár a Sensuous csúcspontja, egy darabos, atomjaira szétesett és habzószájú punkbanda tempós basszusokkal kísért útja a szanatóriumba. A Cue a tökéletes ellenpont: egy nu jazz banda próbájának levezető hangulatzenéje, Cornelius gyönyörű énekdallamaival. (Mi több, az eredeti példány beszerzői Cornelius-képeslaphoz és ingyenes, exkluzív Gum-trackhez is hozzájuthatnak.)


Cornelius – Gum nem hivatalos, de annál viccesebb videó

Ez a single fejlődött tovább, és segít bekeretezni a Sensuous-t: a 12 inches Gum EP tartalmazza a fent említett két számot, kibővítve valódi nyalánkságokkal. Az összesen nyolc dalt tartalmazó alkotás visszautal a nagylemez legjobb pillanataira, többségében kellemes, felújított verziókkal (a Manu Chao-s Music angol és japán nyelven, a Fit Song Books remixe, illetve a legnagyobb királyság, a Gum Prefuse 73 által ’80-as évekbeli japán reklámfilmzenésített remixe), illetve kisebb újdonságokkal is szolgál: kooperáció a jó öreg Ryuichi Sakamoto-val (Turn Turn) valamint a korábban már megjelent Kling Klang, ami egyébként nem több, mint egyszerű szélcsengőjáték, csak ezúttal húsz percre rövidítve.

Összeségében jó szívvel ajánlom a Cornelius-szal ismerkedni vágyók és az absztrakt zenék kedvelőinek, mivel elég szimpatikus és körültekintő keresztmetszetét adja a japán arc életművének. Cornelius fanoknak meg simán kötelező, ugyebár.

Linkek:

Korábban az előadóról: